Odblokuj się! Krok 2

Wybór celu, to jeden z najważniejszych kroków. Gdy nie wiemy czego chcemy, co jest dla nas ważne, dokąd zmierzamy, to nie mamy motywacji, by w ogóle ruszać z miejsca. W takiej sytuacji często żyjemy w chaosie, stresie, poczuciu braku wpływu, jesteśmy targani potrzebami i realizacją marzeń innych osób, przypadkowych sytuacji i nic niewnoszących działań. Brakuje nam czasu, energii i chęci do poszukania w tym wszystkim siebie i tego, co jest dla nas ważne. 

 

I nawet czasami nam to nie przeszkadza, czujemy się ważni i potrzebni utożsamiając się z celami innych osób (męża, szefa, przyjaciółki, autorytetu), licznymi działaniami czy inwestycją swojego czasu w pomaganie innym.  Jednak wszystko jest dobre do czasu, aż miarka się nie przebierze, a my poczujemy wewnętrzną pustkę, brak, a nawet złość i niezgodę na taki układ. 

 

Gdy jasno i wyraźnie nie ustalimy czego chcemy i co jest dla nas ważne, to życie samo będzie rzucało nas to tu, to tam.  I nawet jeśli na chwilę będziemy myśleli, że jesteśmy na swojej drodze, to kolejne doświadczenie szybko to zweryfikuje, a my poczujemy się jak ofiara niesprawiedliwej rzeczywistości i ludzi, którzy nie patrzą na nasze potrzeby. W takiej sytuacji nie trudno stracić sens życia i chęć do jakiegokolwiek działania.

 

To potrzeba zmiany, pragnienie czegoś nowego/innego, chęć sięgnięcia po coś więcej, odkrycia swojej własnej mocy i możliwości jej wykorzystania nadaje sens naszemu życiu. Człowiek, który wie czego chce i pragnie zmiany zawsze znajdzie sposób, by tego dokonać. 

 

Twój cel może dla innych wydawać się głupi, mało istotny czy za bardzo odjechany, ale to nie ma znaczenia co inni myślą i mówią na temat Twojego celu, a znaczenia ma to, co Ty czujesz względem niego i jaką wartość on ma dla Ciebie. Bo to jak bardzo będzie ten cel Twój, jak bardzo będzie reprezentował Twoje wartości, Twoje głębokie wewnętrzne potrzeby, marzenia i jak bardzo pobudzi Twoją wewnętrzną moc i potencjał, to tak bardzo będziesz pragnął go zrealizować.

 

Im głębiej zajrzysz w siebie, poczujesz czego naprawdę chce Twoje serce, tym więcej chęci i motywacji będziesz miał do działania. 

 

Cele, marzenia pomagają nam w rozwoju, dzięki nim odkrywamy siebie, swoje możliwości, talenty i potencjał. Gdy idziemy do nowego, sięgamy po więcej, gdy chcemy czegoś innego, to wydeptujemy nowe ścieżki neuronowe w naszym mózgu, a dzięki temu otwieramy się na zupełnie nowe możliwości i nowe doświadczenia. 

 

Wielu z nas myśli, że wie czego chce, jest pewnych, że podjęło decyzję, jednak jak widać po owocach, a raczej ich braku, tak niestety nie jest. Nie wystarczy pobieżnie pomyśleć o swoim celu czy decyzji, to proces wymagający naszego zaangażowania, świadomości tego co w nas jest, co nas tworzy teraz, czego chcemy, a czego nie, z czego chcemy zrezygnować, a czemu zaufać i na tej podstawie możemy dokonać świadomego wyboru.

 

Nie zrobisz tego bez świadomości tego co dzieje się wewnątrz Ciebie- Krok 1 Świadomość wyboru. Kiedy stajesz się obserwatorem swoich myśli, emocji, reakcji i świadomie potrafisz z nich korzystać i wybierać te, które rzeczywiście chcesz, które są zgodne z Twoimi wartościami i pragnieniami to decyzje, które idą za nimi wspierają je. Kiedy masz jasny obraz tego co jest w Tobie i co Tobą rządzi, wybory i działanie przychodzi naturalnie i są potwierdzeniem tylko tego co już wcześniej zainicjowałeś .

 

Zarezerwuj sobie czas na swój cel. Bez tego, nie ruszysz z miejsca, bo zawsze znajdą się pilniejsze sprawy, potrzeby innych, stare schematy działania, nawyki, które szybko wykorzystają Twój czas i uwagę.

 

Na początek poświęć trochę czasu na stworzenie wizji swojego idealnego życia. Poczuj, jak chcesz, aby Twoje życie wyglądało, jak chcesz Ty wyglądać, jak się chcesz czuć, co mieć, jakie relacje chcesz tworzyć, jak chcesz pracować, jak wypoczywać. Możesz opisać swój wymarzony dzień np. dzień pracy i dzień wolny. Uwzględnij w opisie wszystkie szczegóły, wszystko co tylko przyjdzie Ci do głowy od momentu przebudzenia, po chwilę położenia się spać. Uwzględnij wszystkie sfery życia, tak abyś poczuł, że wszystko co jest dla Ciebie ważne zawarłeś w tym opisie. Pisz tak, jakby to już się wydarzyło, w czasie teraźniejszym i pozwól sobie poczuć wszystkie emocje, doznania fizyczne, o których będziesz pisał. Niech to będzie jak wyrwana kartka z kalendarza Twojej wymarzonej przyszłości.

 

Wybierz jedną rzecz, jeden cel, od którego chcesz zacząć. Nie ma sensu robić wszystkiego naraz i próbować przewrócić życie do góry nogami. Wybierz jedną sferę życia czy to zdrowie, finanse, może relacje albo praca czy rozwój. Jedna sfera Twojego życia, która w Twojej wizji najbardziej wpłynęła na Twoje samopoczucie, dała Ci radość, spełnienie.  Sfera, która gdy ją zmienisz przyniesie Ci największe rezultaty i wpływ na pozostałe sfery,  a dzięki temu wpłynie pozytywnie na równowagę w Twoim życiu. Po prostu zobacz czego najbardziej na tu i teraz potrzebujesz.    

 

Im więcej czasu, zaangażowania i energii poświęcisz na poczucie swojego celu i dokonanie wyboru, tym łatwiej będzie Ci po niego sięgnąć. Jednak nie rób tego z głowy, niczego nie wymyślaj, nie wymuszaj na sobie, a raczej staraj się poczuć swoim sercem to pragnienie. Gdy pozwolisz sobie na to zobaczysz, że niczego nie musisz tworzyć od początku, bo to zawsze w Tobie było i jest na dużo głębszym poziomie niż głowa jest w stanie sobie wyobrazić.

 

Pozwól sobie na poczucie wizji swojego życia, a zobaczysz co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne, na co zwracasz uwagę i co sprawia, że czujesz się szczęśliwy i spełniony. Taki obraz Twojego życia pomoże Ci podjąć decyzję i ustalić priorytety, które ułatwią Ci realizację celu. 

 

Gdy wybierzesz cel, który pochodzi z głębi Twojego serca, będzie on najlepszą motywacją do działania.

 

Dlatego, gdy już to zrobisz poczuj czy na pewno tego chcesz, czy to jest Twój cel? Bądź otwarty na wszystko co przychodzi, nie bój się wejść w nieznane czy nowe doświadczanie siebie i swoich pragnień.

 

Pomocne pytania przy ustalaniu celu:

 • Czego tak naprawdę chcę?
 • Czego pragnie moje serce?
 • Jakie wartości są dla mnie ważne? Co się w życiu liczy?
 • Za czym tęsknię?
 • O czym marzę?
 • Co mi to da? Po co chcę zrealizować ten cel?
 • Jak ten cel zmieni moje życie?
 • Kim chcę się stać?
 • Jaką wartość wniosę w życie innych realizując ten cel?
 • Jaki potencjał/ dar/ talent będę mógł wykorzystać/pokazać/odkryć realizując ten cel?
 • Z czego będę dumny, gdy zrealizuję ten cel?
 • Z czym chcę kończyć każdy dzień: z jaką myślą, uczuciem, stanem realizując cel?
 • Dlaczego ten cel jest dla mnie tak ważny?
 • 3 powody dlaczego zasługuję na realizację tego celu?
 • Czy wierzę w swój cel, w to że mogę go osiągnąć? Jeśli nie- to w realizację jakiego celu jestem skłonny uwierzyć na ten moment?
 • Czy jestem gotowy, by podjąć decyzję i ruszyć z działaniem? Jeśli nie - to czego się boję? czego potrzebuję? Co mogę zrobić już dzisiaj, by poczuć się bardziej gotowy?
 • Jakie korzyści będę mieć realizując dany cel?
 • Co stracę, gdy zrealizuję ten cel?

 

Twój cel musi być na tyle klarowny, jasny i konkretny, byś nigdy nie miał wątpliwości do czego dążysz. Napisz sobie go najlepiej w kilku prostych zdaniach. Niech Twoja podświadomość dokładnie wie do czego zmierzasz.  Miej jasność w wyborze swoich działań, przy podejmowaniu decyzji, ustalaniu priorytetów czy wyborze świadomych myśli i emocji, które mają pomóc Ci w osiągnięciu tego czego chcesz. 

 

Twój cel to inaczej intencja wysyłana do wszechświata, którą on albo wesprze, albo nie, ale nie dlatego, że Twój cel mu się spodoba lub nie, a raczej na ile Ty jesteś gotowy wewnętrznie sięgnąć po swój cel, jak bardzo jesteś spójny (Twoje myśli, emocje, słowa, decyzje i działania) i na ile wierzysz w to czego pragniesz. 

 

Poczuj i rozpoznaj swój powód, prawdziwy, głęboką przyczynę dlaczego chcesz to osiągnąć/ mieć/ zrobić/coś zmienić? Gdy znasz powód, znajdziesz w sobie determinację i niezłomną chęć dążenia do realizacji, tego co dla Ciebie ważne.

 

Podsumowanie:

1. Zdecyduj czego chcesz. Miej jasność czego dokładnie chcesz w każdej dziedzinie swojego życia. Poczuj swój cel całym sobą i jaki wpływ będzie miał na Twoje życie.

2. Zapisz ręcznie swój cel i określ co musisz zrobić, by go zrealizować.  Określ czynności, które musisz wykonać, aby osiągnąć swój cel.

3. Rozbij wypisane czynności na mniejsze cele, tak abyś mógł je realizować bez poczucia przytłoczenia i stresu.

4. Ustal priorytety- wybierz najważniejsze czynności na każdy dzień, które musisz zrealizować, aby przybliżyć się do celu. 

5. Co musisz zrobić, czego się nauczyć, czego dowiedzieć, co poznać, aby zrealizować swój cel?

6. Z czego musisz zrezygnować, co zmienić, aby Twoje działania, wybory wspierały Cię w realizacji nowego celu? 

7. Jak sprawdzisz czy idziesz w dobrym kierunku? W jaki sposób możesz monitorować swoje postępy każdego dnia?

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia, masz pytania czy chcesz się czymś podzielić, to zapraszam Cię do kontaktu: kontakt@jolantawiecek.pl

« wstecz

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij