Podejmij wreszcie decyzję!

Jak długo już odkładasz podjęcie decyzji?
Ile czasu rozmyślasz, analizujesz, planujesz w głowie?
Ile razy podjąłeś  decyzję, ale nie dotrzymałeś sobie słowa?

Jaka jest różnica między tymi decyzjami, które od razu wdrażasz w życie, a tymi, które nie przekładają się na rzeczywistość? Dlaczego czasami z łatwością i lekkością dokonujesz wyboru i cieszysz się z niego, a czasami nie potrafisz się zdecydować i odkładasz go na później? Co się takiego dzieje, że wciąż i wciąż podejmujesz te same wybory bez wyraźnych efektów? Gdzie znajduje się klucz?

Nie da się być w starym i chcieć czuć się bezpiecznie, stabilnie i w sposób znany jednocześnie próbując realizować nowe wizje na siebie i swoją przyszłość. Musisz zadecydować, albo zostajesz i odtwarzasz przeszłość, albo idziesz ku przyszłości.

Każda zmiana zaczyna się od decyzji. Decyzja sięgnięcia po nowe i nieznane wymaga odwagi. A nie każdy ją ma i nie każdy jest gotowy na to.

Na co się Ty decydujesz? 

Tylko Ty wiesz czy miejsce, w którym jesteś odpowiada Ci, czy czujesz się spełniony i szczęśliwy, czy właśnie tego chciałeś i o to Ci chodziło?
Czy jesteś więźniem swojej przeszłości, lęku, przekonań, własnej automatyzacji i kurczowo trzymasz się tego, co znane pomimo tego, że Cię to nie zadawala?

Zadaj sobie pytanie

Czy chcesz pozostać w miejscu, w którym jesteś?

Każda zmiana, ruch, postęp poprzedzony jest podjęciem decyzji.

Decyzja- to postanowienie będące wynikiem dokonania wyboru, oznacza rozstanie się z czymś dotychczasowym. Podejmując decyzję wybierasz jedną możliwość rezygnując z drugiej! To nic innego, jak dokonanie wyboru- nie jest powodem by siebie oceniać, krytykować, negować, oskarżać. Nie ma czegoś takiego jak właściwa czy niewłaściwa decyzja, jak pisałam o tym poprzednio- każdy wybór ma swoje rezultaty i konsekwencje i świadomość tego daje Ci możliwości, a nie zamyka, jak w przypadku oceny i krytyki.  

Jakiego Ty dokonujesz wyboru i z czego świadomie rezygnujesz?

Jak jest u Ciebie? Dlaczego Ty nie podejmujesz decyzji?

  • boisz się dokonać „złego” wyboru- wpojono Ci, że są dobre i złe decyzje i musisz dokonać jedynego słusznego wyboru?
  • myślisz, że raz podjęta decyzja zobowiązuje Cię do trwania w niej do końca życia? Myślisz, że tak już musi być i nie masz innego wyjścia?
  • traktujesz decyzję, jak wybór między życiem, a śmiercią? przesadnie wyolbrzymiasz decyzję i wynosisz ją do rangi „być, albo nie być”- ostateczności i jedynego słusznego wyboru?
  • odkładasz decyzję na później, przez co dajesz sobie złudny „czas” na dokonanie lepszego wyboru, nie zdając sobie sprawy z tego, że już podjąłeś decyzję- pozostawienia wszystkiego po staremu?
  • nie chcesz brać odpowiedzialności za swoje wybory? Gdy nie podejmujesz decyzji, lub świadomie odwlekasz ją, czujesz się niezdecydowany, a tak naprawdę nie chcesz wziąć odpowiedzialności za siebie i to, co robisz, pozostawiając to innym lub losowi stawiając się często w roli ofiary.
  • boisz się ryzykować, coś zmieniać? Boisz się tego, co może się wydarzyć? Przeraża Cię nieznane?
  • nie chcesz zrobić z siebie pośmiewiska, boisz się oceny, krytyki i odrzucenia?
  • boisz się porażki lub sukcesu, więc wolisz pozostać w znanym Ci miejscu?

Pamiętaj, że Ty sam masz wpływ na swoje życie poprzez decyzje i działanie, które dzisiaj podejmujesz i których zaniechasz. Nie podejmowanie decyzji nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za to, co dzieje się w Twoim życiu.

Być może nie ufasz sobie, albo nie czujesz własnej siły i możliwości, albo po prostu wolisz pozostać w roli ofiary, która nie ma wpływu na swoje życie i nie może o nim decydować?

Podejmuj decyzje kierując się tym czego naprawdę chcesz. Bądź przy swojej decyzji tak, byś mógł sprawdzić czy o to Ci chodziło. Nie rezygnuj zbyt szybko, pozwól sobie zobaczyć i poczuć rezultaty. Daj sobie szansę. Zawsze możesz zmienić decyzję. Lepiej podejmować decyzje i je zmieniać niż nie robić tego i dalej nie wiedzieć, co wybrać.

Szybko i łatwo podejmujesz decyzje wtedy, kiedy wiesz dokładnie czego chcesz.  A wiesz czego chcesz wtedy, gdy znasz swoje wartości i ufasz sobie. Jeśli dokładnie i jasno wiesz, co dla Ciebie jest ważne i wartościowe nie będziesz miał problemu z podejmowaniem decyzji.

Jeśli ktoś podejmuje decyzję o pozostaniu w stanie niezdecydowania naraża siebie na ciągłe rozmyślanie, analizę, krążące myśli gdzieś z tyłu głowy, przez co traci bardzo dużo energii i pewności siebie. Takie niezdecydowanie bardzo wpływa na nasze zaufanie do siebie i pewność, bo skoro nie podejmujesz decyzji tzn. że nie ufasz sobie w tej kwestii.

Bierzesz odpowiedzialność za siebie i podejmujesz decyzję idąc za sobą czy unikasz tego?
Co powoduje, że odpuszczasz, odwlekasz ważne dla Ciebie decyzje?
Jak się będziesz czuł/a, gdy podejmiesz długo odkładaną decyzję?
Kim się staniesz, gdy zaczniesz podejmować ważne dla siebie decyzje i podążać za nimi?

« wstecz

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij